kroatiska

Objekt je smješten u centru mjesta Preka. Prije dvije godine napravili smo vanjski bazen 10x3,5 m.Uz ovaj objekt imamo još jednu kuću sa apartmanima tako da možemo ugostiti grupu do 35 osoba. Već nekoliko godina imamo grupe iz Austrijskog grada Graza Mi, Vida i Srečko sa 2 djece (10 i 3 god.), smo se 1986 god.vratili iz Njemačke gdje smo 13 godina imali svoj restaurant. Nakon dolaska kući otvorili smo u svojoj zgradi "Pansion u domaćinstvu" koji posluje još i danas. 1987 god.dobili smo još1 dijet U blizini našeg objekta nalazi se otocić Galovac sa franjevackim samostanom i crkvicom sv.Roka iz 16 st. Samostan ima uredjenu knjiznicu glagoljice. Crva sv.Ivana, Mletacka tvrđava sv.Mihovil udaljena je cca 2 km. U neposrednoj blizini su nacionalni paarkovi : Krka, Plitvička Jezera, park prirode velebit a Zadar grad star 3000 godina je udaljen 5 km i brodskom ili trajektnom vezom povezan 18 puta dnevno.

svenska

Anläggningen är belägen i centrala Preka. För två år sedan gjorde vi en utomhuspool 10x3,5 m. Bredvid denna byggnad har vi ytterligare ett hus med lägenheter så vi kan ta emot en grupp på upp till 35 personer. Vi har haft grupper från den österrikiska staden Graz i flera år nu Vi, Vida och Srečko med 2 barn (10 och 3 år), kom tillbaka från Tyskland 1986, där vi hade en egen restaurang i 13 år. Efter att ha kommit hem öppnade vi en "Pension i hushållet" i vår byggnad som är i drift än idag. 1987 fick vi en ny diet Nära vår byggnad ligger ön Galovac med ett franciskanerkloster och kyrkan St. Roch från 1500-talet.Klostret har ett bibliotek av Glagolitic. Johanneskyrkan, den venetianska fästningen St. Michael ligger cirka 2 km bort. I omedelbar närhet finns nationalparker: Krka, Plitvicesjöarna, Velebit Nature Park och Zadar stad som är 3000 år gammal ligger 5 km bort och ansluts med båt eller färja 18 gånger om dagen.

Oversatt.se | Hur använder jag den kroatiska-svenska översättningen?

Glöm inte att följa grammatiken och kursplanen för texten du vill översätta. En av de viktiga punkterna som användarna bör vara medvetna om när de använder ordlistan för NorskEngelsk.com är att orden och texten används när översättningen lagras i databasen och delas med andra användare i innehållet på webbplatsen. Var därför medveten om problemet i översättningsförfarandet. Om du inte vill att dina översättningar ska publiceras i innehållet på webbplatsen, kontakta oss på →"Kontakta". Relevanta texter kommer att tas bort från webbplatsens innehåll så snart som möjligt.


Sekretesspolicy

Tredjepartsleverantörer, inräknat Google, använder cookies för att visa annonser baserat på användarnas tidigare besök på din webbplats eller andra webbplatser. Med hjälp av annonscookies kan Google och dess partner visa annonser baserat på användares besök på dina och/eller andras webbplatser. Användarna kan välja bort visning av anpassade annonser under Annonsinställningar. (Alternativt kan du ge användarna möjlighet att välja bort tredjepartsleverantörers cookies för anpassade annonser genom att besöka www.aboutads.info.)